Zřícenina Vítkův hrádek

Hrad Vítkův hrádek (Wittighausen), často označovaný podle vrchu na kterém stojí též Vítkův kámen (Wittigstein) se nachází nadmořské výšce 1035 m n. m. na pravé straně Lipenského jezera nad osadou Svatý Tomáš a je nejvýše položeným hradem v Čechách.

Z hranolové věže se návštěvníkům naskytne daleký výhled do vltavského údolí na lipenskou přehradu, Novohradské hory, Šumavu a za dobrého počasí také na vrcholky rakouských Alp především masiv Dachsteinu.

Strážní hrad na vrchu Vítkův kámen, nedaleko místa, kde se protínají staré zemské hranice Čech, Bavorska a Rakouska, založil Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců pravděpodobně kolem roku 1250 jako správní středisko kolonizovaného území a jako strážní hrad obchodní stezky z Rakous do Čech. První dochovaná písemná zmínka z roku 1277 o hradu Vítkův hrádek připomíná i nedalekou obec Frymburk ležící na solné stezce z Neufeldenu na Dunaji přes Haslach a Svatý Tomáš do Přídolí a Českého Krumlova.

Po vymření krumlovské větve Vítkovců přešel hrad v roce 1302 do vlastnictví Rožmberků jako dědictví Jindřich I. z Rožmberka. Roku 1394 zde byl dokonce vězněn českou šlechtou král Václav IV. V průběhu let pak patřil pánům z Walsee a opětovně Rožmberkům. Roku 1602 poslední rožmberský vladař Petr Vok ve finanční tísni prodává krumlovské panství i s Vítkovým hrádkem císaři Rudolfu II. a ještě roku 1621 je na hradě císařská posádka.

Roku 1622 přechází z rukou Ferdinanda II. do vlastnictví štýrského rodu Eggenbergů. V době své největší slávy měl Vítkův hrádek čtyři věže, několik pater, padací most a sloužilo na něm 200 mužů ve zbroji. Kompaktní silueta hradu je naposledy patrná na Vischerově mapě Horního Rakouska z roku 1699. V roce 1719 získávají eggenbergský majetek knížata ze Schwarzenberku až do roku 1945.

Od roku 1948 až do 1989 byl Vítkův Hrádek využíván armádou jako hláska protivzdušné obrany a nezadržitelně chátral. Vybudováním střeženého hraničního pásma a vojenské pozorovatelny byla návštěva tohoto místa znemožněna až do roku 1990, kdy byl Vítkův hrádek předán jako zřícenina v havarijním stavu pod správu obce Přední Výtoň. Avšak místo zpřístupnění a turistického využití bylo nutné vyhlásit zákaz vstupu.

Teprve v roce 1998 vzniklo Občanské sdružení Vítkův hrádek, jež dostalo od obce Přední Výtoň areál zříceniny do pronájmu a nechalo zpracovat studii na využití Vítkova Hrádku, poté následoval stavebně technický a stavebně historický průzkum. Opětovné zpřístupnění pro veřejnost proběhlo po téměř 60 letech v roce 2005 u příležitosti 200.výročí narození A.Stiftera. Na hradě můžete navštívit mnoho kulturních akcí, které pořádá občanské sdružení Vítkův Hrádek.

Informace o provozovateli

Občanské sdružení Vítkův Hrádek
Svatý Tomáš č. 140
382 73 Přední Výtoň
Telefon: +420 606 710 171
Email: kovacicin@komi.cz
Web: www.vitkuvhradek.cz
GPS: 48°38'42.064"N, 14°6'11.461"E
Kraj: Jihočeský kraj
Okres: Český Krumlov
Obec: Přední Výtoň

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: šest + 5 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím