Větrný mlýn Světlík

Větrný mlýn Světlík se nachází na plochém hřbetu v nadmořské výšce 500 m.n.m. zhruba uprostřed trojúhelníku tvořeného Varnsdorfem, Krásnou Lípou a Jiřetínem pod Jedlovou. Je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů a zároveň jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Větrný mlýn Světlík Větrný mlýn Světlík z bočního pohledu

Mohutná stavba mlýna a zejména jeho pětilistá vrtule jsou unikátní jak co do charakteru, tak velikosti. Je zároveň technickou a kulturní památkou zapsanou v seznamu památek.

Větrný mlýn Světlík výjimečným způsobem dokládá prakticky zaniklý obor lidské činnosti, ale je také prvkem uchovávajícím a symbolizujícím hodnoty kulturní krajiny. Pětilopatkovým světlickým mlýnem se prezentuje nejen obec Horní Podluží, ale také celá tolštejnská oblast Lužicka. Mlýn je rovněž významným místem lokálních naučných a turistických tras, popisovaný v příslušných mapách a průvodcích. Je spolu s třemi podstávkovými domy jediným pozůstatkem dřívějšího osídlení bývalé obce Světlík.

Byl postaven roku 1843 v dnes již zaniklé osadě Lichtenberg (Světlík) jako součást hospodářství s pekárnou a mlel až do roku 1945, avšak poté v důsledku rabování a spolu se zánikem okolního osídlení pustl. V roce 1952 proběhla za přispění památkářů rekonstrukce objektu, avšak stát ani obec mu nezajistily péči. Mlýn opět rychle chátral a sloužil jako noclehárna či dokonce jako zdroj stavebního materiálu. V 60. letech proto mlýn odkoupila skupina osob. Noví majitelé provedli částečnou obnovu, spočívající zejména v doplnění zničených či vybouraných částí vodorovných konstrukcí, a stavbě zajistili pravidelnou údržbu. Chápali charakter mlýna jako technické památky a odmítli následovat tehdy obvyklé tendence k úpravám historicky pozoruhodných staveb na objekty pro rekreaci.

Na rozdíl od několika zbytků holandských větrných mlýnů v severních Čechách, které byly přebudovány na obytné či rekreační objekty, tak Světlík zůstal reálným mlýnem.

Informace o provozovateli

Telefon:
Email: info@vetrny-mlyn-svetlik.com
Web: www.vetrny-mlyn-svetlik.com
GPS: 50°53'44.379"N, 14°33'26.639"E
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Děčín
Obec: Horní Podluží

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: šest + 5 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím