Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna vybudována ve vysokohorském prostředí Jeseníků na říčce Divoká Desná  u obce Loučná nad Desnou v letech 1978-1996. V roce 2005 se zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Jedná se o třetí největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě a zároveň elektrárnu s největším spádem u nás, který činí 510,7 m. Její součástí je také největší reverzní vodní turbína v Evropě s výkonem 325 MW.

Dolní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Model přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Skládá se ze dvou nádrží, objekt vlastní elektrárny kromě velína ukryt v podzemí. Dolní nádrž na Divoké Desné o rozloze 18 ha má hráz dlouhou 271 m a 50 m vysokou, v nočních hodinách je z ní voda přečerpávána do horní nádrže, která má podobu bazénu o rozloze 15 ha na zarovnaném vrcholku v masivu Mravenečníku ve výši 1350 m n. m., a v období energetické špičky vypouštěna přivaděčem o délce 1,5 km na turbiny v podzemí.

Exkurze do přečerpávací elektrárny je možná celoročně ve všedních dnech vč. svátků, sobot a nedělí od 8.00 do 15.00 hod. vždy po předchozím on-line objednání. Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je rovněž prohlídka Návštěvnického centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete film o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě a o společnosti ČEZ. Exkurze se pořádají celoročně, v zimních měsících se však kvůli sněhovým závějím nejezdí k horní nádrži.

Informace o provozovateli

K3 Sport s. r. o.
Kouty nad Desnou č.p. 30
788 11 Loučná nad Desnou
Telefon: +420 602 322 244
Email: info@k3-sport.cz
Web: www.dlouhe-strane.cz
GPS: 50°4'29.852"N, 17°9'33.923"E
Kraj: Olomoucký kraj
Okres: Šumperk
Město: Loučná nad Desnou

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 4 - jeden =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím