Vyhlídková věž Trúba ve městě Štramberk

Štramberk je město s velice bohatou historií. Na sklonku roku 1359 povýšil zdejší podhradí na město syn českého krále Jana Lucemburského, moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský. Z hradu se dodnes dochovaly jen hradby a rekonstruovaná strážní hradní věž, známá jako Trúba. Ta dnes slouží jako turistická rozhledna. Pokud tedy nevíte co s volným víkendem, pojeďte toto krásné místo navštívit. I přes to, že Štramberk není od Olomouce vzdálen ani 100km, jeho dostupnost je celkem špatná. Pokud nechcete jet autem, můžete do města docestovat vlakem či autobusem. Cesta tam v obou případech trvá přibližně hodinu a půl. Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce.

Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik mohutných hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. Trúba či "Kulatina" - jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala jakýmsi symbolem kdysi mohutného hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu.

V areálu hradu můžete využít posezení a občerstvení v turistické chatě Dr. Hrstky a prodej výrobků lidových řemesel, suvenýrů a vstupenek na věž.

Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko Štramberk s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masív Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv. Moravskou bránu. Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout vestavěnou expozici "Cesta do paměti Štramberské Trúby", což je 15 osvětlených panelů s fotografiemi a příběhy, které hrad Štramberk provázely od počátku až do současnosti i s malým nahlédnutím do budoucnosti, jak by Trúba jednou mohla vypadat.

Informace o provozovateli

Štramberská Trúba
Kopec 77
742 66 Štramberk
Telefon: +420 774 668 045
Email: mic@stramberk.cz
Web: www.stramberskatruba.cz
GPS: 49°35'32.487"N, 18°6'58.554"E
Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres: Nový Jičín
Obec: Štramberk

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: dvanáct / 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím