Rozhledna Štěpánka v západních Krkonoších

Štěpánka (německy Stephanshöhe) je kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) v západních Krkonoších na Příchovickém hřebeni. Společně s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847, kdy dole v údolích probíhala stavba císařské Krkonošské silnice.

Rozhledna Štěpánka Výhled ze Štěpánky na Kořenov a přehradu Souš Výhled ze Štěpánky na Tanvald, Smržovku a Ještědský hřbet Výhled ze Štěpánky na rozhledny Tanvaldský špičák a Bramberk Výhled ze Štěpánky na Příchovice, Maják Járy Cimrmana, Černou studnici a hrad Bezděz Výhled ze Štěpánky na Kozákov a český ráj Výhled ze Štěpánky na Harrachov Výhled ze Štěpánky na Krkonoše

Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí. Přímo pod rozhlednou Štěpánku se podařilo v roce 2011 kompletně zrekonstruovat veliký kamenný maltézský kříž, který je architektonickým unikátem. Pravděpodobně je to největší kamenný maltézský kříž v ČR. Kříž symbolizuje pietní místo, které tu vybudovali němečtí obyvatelé za 2.světové války jako památku padlým vojákům. Po roce 1945 byl kříž spolu s odsunem Němců zničen.

K rozhledně můžete vyjet autema zaparkovat u chaty Hvězda. Rovněž lze rozhlednu navštívit vlakem či autobusem. Nejbližší vlaková stanice je Kořenov a stanice autobusu Kořenov,Příchovice či Kořenov,Příchovice,Motorest.

Informace o provozovateli

Rozhledna Štěpánka
Kořenov 280
468 50 Tanvald
Telefon: +420 725 805 266
Email: ic@jizerkyprovas.cz
Web: www.jizerkyprovas.cz/cs-stepanka
GPS: 50°44'47.419"N, 15°21'57.193"E
Kraj: Liberecký kraj
Okres: Jablonec nad Nisou
Obec: Kořenov

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 4 - jeden =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím