Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, stojí rozhledna s půdorysným tvarem jenž byl inspirováná právě keltskými vzory. Vrchol Sedla ve výšce 902 m n.m. poskytuje jeden z nejmalebnějších šumavských výhledů na panorama okolních šumavských kopců, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu.Nedaleko rozhledny je prý zajímavé místo se silnou kladnou energií.

Rozhledna vznikla na místě staré vojenské hlásky. Tvar dřevěné rozhledny tvoří půdorysně sedmiúhelník s poloměrem opsané kružnice 3.9 m v nejnižším podlaží, v jednotlivých podlažích osmipodlažního objektu se pak poloměr opsané kružnice zmenšuje. Točité schodiště je ukončeno rozšířeným vyhlídkovým ochozem ve výšce dvou metrů nad úrovní vzrostlých smrků, střecha má tvar broušeného diamantu. Rozhledna o výšce 27,75 m je se svými 138 schody přístupná všem zájemcům a nadšencům z řad turistů a milovníků přírody. Dobrovolné vstupné na údržbu věže mohou lidé házet do kasiček, které jsou umístěny na různých místech v regionu.

O stavbě nové rozhledny na Sedle uvažovali pořadatelé silvestrovských pochodů na Sedlo z obce Podmokly již delší dobu. Až bylo v roce 2003 skutečně založeno a zaregistrováno ?Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle?, jehož cílem bylo získat prostředky na obnovu rozhledny na Sedle a realizovat stavbu. Rozhlednu se podařilo postavit v roce 2009. Dnes tak můžeme vystoupat na vyhlídkový ochoz této stavby, navržené Ing. arch. Pavlem Ullmannem.

Informace o provozovateli

Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle
Podmokly 38
342 01 Sušice
Telefon: +420 376 582 582
Email: info@rozhledna-nasedle.cz
Web: www.rozhledna-nasedle.cz
GPS: 49°11'24.864"N, 13°34'8.903"E
Kraj: Plzeňský kraj
Okres: Klatovy
Obec: Sušice

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 14 minus 7 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím