Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Rozhledna na vrcholu Pekelného kopce (527 m n m.) měří 26,5 metrů a jejím tvůrcem je architekt Pavel Jura. Rozhledna byla vystavěna v roce 2014 jižně od Třebíče. Základ stavby tvoří ocelová konstrukce točitého schodiště nápaditě obehnaná dřevěnými čtverci z modřínového dřeva s kovovými prvky a její vzhled odráží znaky třebíčských UNESCO památek- baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti.

Rozhledna na Pekelňáku, jak místní kopci přezdívají, už v minulosti stála. Obce z třebíčského mikroregionu o její obnovu usilovaly několik let. Vyhlídková terasa na vrcholu věže nabízí krásný výhled na Třebíč a okolní krajinu. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Podoba rozhledny na Pekelném kopci se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil, ten dopadl na Pekelný kopec. Pekelný původ zdůrazní také nově zpracovávané logo s postavou pekelníka. Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě má rozhledna zakomponovaný i prvek z židovské kultury. Půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu symbolizující rovnováhu.

Informace o provozovateli

Pekelný kopec
675 22 Mastník
Telefon: +420 775 707 507
Email: info@mkstrebic.cz
Web: www.mkstrebic.cz
GPS: 49°10'59.234"N, 15°51'0.046"E
Kraj: Kraj Vysočina
Okres: Třebíč
Obec: Mastník

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 4 - jeden =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím