Rozhledna na Borůvkové hoře

Borůvková hora ve výšce 899 m n.m. je významný, mohutný a plochý hraniční vrchol hlavního hřebene Rychlebských hor. Nalezneme jej v severní části Travenské hornatiny, severním podcelku Rychlebských hor. Vrch na kterém rozhledna stojí se nachází asi 7 km západně od Javorníku. Borůvková hora je důležitou křižovatkou turistických cest. Roku 1742 zde byla vytyčena polsko-česká hranice. Na samotném vrcholu se nacházejí polské rozcestníky a pamětní cedule, připomínající setkání českých a polských disidentů před revolucí 1989. Asi 20 metrů opodál vidíme základy české turistické chaty, která zde stála do 1. poloviny 20. století.

Rozhledna na Borůvkové hoře

Původní dřevěná věž na Borůvkové hoře dominovala vrcholku již od sedmdesátých let devatenáctého století a patřila pod správu polských lázní Landek. Rozhledna ovšem nevydržela příliš dlouho. V roce 1890 ji proto nahradila obdobná stavba, kterou nechal postavit místní Kladský turistický spolek Glatzer Gebirgs Verein s podporou obce Landek bezplatným poskytnutím stavebního dřeva a moravskoslezským turistickým spolkem. Ani druhé rozhledně na Borůvkové hoře nebyl osud příznivě nakloněn. Po deseti letech provozu se pod dvěma turistkami propadly dřevěné schody a obě ženy se těžce zranily. Odškodnění stálo spolek značnou částku peněz. Kontrola ukázala, že celá konstrukce je ztrouchnivělá od dešťů, které rozhlednu často bičovaly. Stavební úřad rozhodl, že je nutné stavbu zbourat. Vítr však znovu zasáhl dřív a 11. září 1900 dílo zkázy na Borůvkové hoře dokonal. Ani třetí rozhledna neměla dlouhý život. Když turisté z polského Landeku postavili v roce 1908 věž s vyhlídkovou terasou ve výšce 21 metrů, netušili, že za čtrnáct let znovu neodolá prudkým poryvům větru. Turisté přemýšleli o postavení další rozhledny ve třicátých letech 20. století. Pokus nakonec vzdali a postavili na místě pouze turistickou chatu, která se svého zprovoznění dočkala 29. května 1930. Po válce však zanikla. O výstavbu nové rozhledny na Borůvkové hoře usilovalo město Javorník již v roce 1998. Tehdejší odhad nákladů činil téměř 4 miliony korun s tím, že by obec oslovila především české a polské úřady. Součástí stavby je také zděný přístřešek pro turisty.

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Rozhledna je vysoká přibližně 26 metrů a při výstupu na ni zdoláte 155 schodů. Za tuto námahu Vás za jasného počasí čeká pohled na Otmuchovské a Nyské jezero v Polsku, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd a Smrk na české straně. Rozhledna je otevřena za příznivé viditelnosti celoročně.

Informace o provozovateli

Kiosek pod rozhlednou
Bernartická 325
790 70 Javorník
Telefon: +420 731 551 020
Email: k.mrlinova@centrum.cz
Web: www.boruvkovahora.websnadno.cz
GPS: 50°23'26.315"N, 16°54'9.658"E
Kraj: Olomoucký kraj
Okres: Jeseník
Obec: Javorník

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: sto děleno 10 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím