Rozhledna Fajtův kopec u Velkého Meziříčí

Železná rozhledna na Fajtově kopci postevená asi 1 km severně od Velkého Meziříčí v nad mořské výšce 552 m.n.m má tvar šroubovice DNA. Celková výška rozhledny je 36 metrů a na vrchol její vyhlídkové plošiny, umístěné ve výšce 32 metrů, vede 175 schodů.

S nápadem vybudovat na Fajtově kopci, v místě horní stanice lyžařského vleku, turistickou rozhlednu, přišli v roce 2009 představitelé SKI Klubu Velké Meziříčí. Až v roce 2013 byl za této situace nalezen vhodný dotační titul podpora z Regionálního operačního programu Jihovýchod, kdy SKI Klub získal na stavbu rozhledny téměř 5,3 mil. Kč. Výstavba rozhledny byla zahájena v pátek 13. června 2014 poklepáním na základní kámen. Zároveň byla přestavena veřejná sbírka na podporu vybudování rozhledny.

Vybudování rozhledny se na základě výsledku výběrového řízení chopila firma Atika - Lisý s.r.o. z Velkého Meziříčí. Náklady na její výstavbu dosáhly cca 9,4 mil. Kč.

Rozhledna stojí na železobetonových pilotech zapuštěných do hloubky až 16 metrů. Váha ocelové konstrukce, kterou dodala brněnská firma Zámečnictví Jiří Caska, je 42 tun. Dodavatelem ocelové konstrukce byla firma Kovovýroba Jiří Caska. Přízemí rozhledny tvoří kruhová a obdélníková stavba, v níž se nacházejí pokladna lyžařského vleku, toalety pro veřejnost, úschovna a půjčovna sportovních a turistických potřeb a doplňkový prodej map, suvenýrů, nápojů nebo potravin. Na stěně visí šesti stránková tabule dárců.

Dokončená rozhledna se poprvé návštěvníkům oficiálně otevřela v pátek 19. června 2015.

Přístup z centra města je po červené turistické značece ulicemi Hřbitovní, Bezděkova a Nad Gymnáziem, po přemostění dálnice odbočit vlevo a pokračovat podél dálnice až na Fajtův kopec. Vstup na rozhlednu umožňuje samoobslužný automat, který po zaplacení vstupného pustí návštěvníka otáčivým turniketem.

Informace o provozovateli

Rozhledna Fajtův kopec
Fajtův kopec 594 01
Velké Meziříčí
Telefon: +420 566 781 047
Email: ic@mestovm.cz
Web: www.mestovm.cz
GPS: 49°21'36.247"N, 16°1'34.246"E
Kraj: Kraj Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Obec: Velké Meziříčí

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 5 vynásob 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím