Rozhledna Černá studnice

Černá Studnice patří se svojí výškou 26 metrů k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám. Vrchol s kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 869 m.n.m. je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor s mnoha rozhlednami (Královka, Tanvaldský Špičák, Bramberk), dále uvidíme Ještěd, Ještědsko-kozákovský hřbet, Kozákov, Ralsko, hrad Trosky i s okolní oblastí Českého ráje, ale i hrad Bezděz a Sněžku s ostatními krkonošskými vrcholy.

Rozhledna Černá studnice Chata u rozhledny Černá studnice Výhled z Černé studnice na Jablonec, Ještěd a Liberec Výhled z Černé studnice na Krkonoše a Sněžku

Cestou za výhledem je třeba vystoupat 91 schodů do výšky 21 metrů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je impozantní výhled. Informace o rozhledně lze získat v restauraci pod věží, která je otevřena po celý rok. Při zakoupení vstupu, dostanete jako vstupenku kruhovou pohlednici. Je-li rozhledna zavřená, částečný výhled máte z 50 m vzdálené skály, která byla již v roce 1885 upravena na vyhlídkový prostor.

Výstavbou kamenné věže byl roku 1885 pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. Náročná stavba celého horského komplexu trvala zhruba jeden rok a byla dokončena v roce 1905. Obdivuhodnou je také skutečnost, že na 160 centimetrů silné zdi použil stavitel Corazza až tři tuny těžké žulové kvádry.

Na Černou studnici dojedete autem nebo na kole přímo až k vrcholu. Z Jablonce jeďte automobilem směrem na Železný Brod a ve Vrkoslavicích odbočte před restaurací "Dělnický dům" doleva do kopce a po modré turistické značce dojedete do obce Dolní Černá studnice, kde se dáte opět doleva a stále po modré až k vrcholu (asi 4km). Pro pěší doporučujeme vystoupit z vlaku, na trase Jablonec nad Nisou - Tanvald, ve stanici Lučany nad Nisou a pak po červené asi 4,5 km. Na kole, nebo pěšky se sem dá dostat prakticky ze všech stran, například z Tanvaldu.

Informace o provozovateli

Rozhledna Černá studnice
Smržovka 926
468 51 Smržovka
Telefon: +420 774 305 830
Email: korosova@rozhledna.eu
Web: www.rozhledna.eu
GPS: 50°42'42.281"N, 15°13'58.604"E
Kraj: Liberecký kraj
Okres: Jablonec nad Nisou
Obec: Smržovka

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: osm - TŘI =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím