Rozhledna Anenský vrch v Orlických horách

Anenský vrch v nadmořské výššce 991m je jednou z dominant Orlických hor nacházející se nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří. Na vrcholu stojí, ze které je rozhled kromě Orlických hor také Kralický Sněžník, Suchý vrch, Rychnovsko, Žamberecko

Jeho historie byla až do roku 1937 spojena s kaplí svaté Anny, kterou zde v roce 1766 postavil hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice.  V roce 1820 nechala hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck provést rekonstrukci této kaple. Někdy před rokem 1910 byla vedle kaple postavena jednoduchá dřevěná věž, netradičního vzhledu, s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Pod ní byl nouzový úkryt, který v zimě oceňovali především lyžaři. Rozhledna pravděpodobně zanikla v průběhu první světové války, nejspíše však až po roce 1917. Myšlenky na obnovu rozhledny se objevily v souvislosti s neúspěchem plánu vybudovat vyhlídkovou věž na Velké Deštné (zde stávala do léta 2010 jednoduchá trámová vyhlídková konstrukce). S návrhem postavit rozhlednu přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice a Bartošovice.

Rozhlednu na Anenském vrchu postavila dle projektu architekta Olšiny společnost Teplotechna Ostrava a.s. nákladem téměř 1,5 mil. Kč v červenci až říjnu 2010. Investorem byla společnost Lesy ČR, a.s. Celou akci podpořila dotace z EU. Na stavbu 17m vysoké rozhledny bylo použito modřínové dřevo (nosné sloupy), zvláště vybrané z porostů ve správě Lesů ČR v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha jednotlivých odpočinkových plošin na rozhledně je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového. Středový sloup, schodiště a zábradlí jsou železné. Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo ve čtvrtek 28. října 2010.

Rozhledna je přístupná po červené turistické značce ze sedla Mezivrší, je možné také využít modrou značku z Říček, po zelené značčce z Horní Rokynice nebo po červené značce z osady Hanička. Anenský vrch těsně míjí Jiráskova hřebenová cesta, která je hlavní dálkovou hřebenovou cestou v Orlických horách a je vyznačena červeně.

Informace o provozovateli

Lesy České republiky
Přemyslova 1106
501 68 Hradec Králové
Telefon: +420 495 860 111
Email: lesycr@lesycr.cz
Web: www.lesycr.cz
GPS: 50°12'58.235"N, 16°30'45.612"E
Kraj: Královéhradecký kraj
Okres: Rychnov nad Kněžnou
Obec: Bartošovice v Orlických horách

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: sto děleno 10 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím