Nejstarší česká kamenná rozhledna na Kleťi

Zalesněný vrchol hory Kleť vypínající se do výšky 1084 m n. m. je nejvyšším bodem Blanského lesa. Na vrcholu se nachází hvězdárna, televizní vysílač, horská chata a kamenná Josefova rozhledna, kterou zde nechal postavit Kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku v roce 1825 pro soukromé účely svého rodu. Kamenná rozhledna v neogotickém slohu lemovaná cimbuřím je 18 m vysoká a za příznivých podmínek se z ní otevře nádherný panoramatický pohled na značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi, Českobudějovicko, Novohradské hory, jadernou elektrárnu Temelín a zámek v Hluboké nad Vltavou. Za chladného a jasného počasí odtud lze dohlédnout až na alpské vrcholky. Na rozhledně najdete rovněž informace o historii okolí včetně historických map. Kousek od rozhledny stojí sluneční hodiny.

Kamenná rozhledna na vrcholu Kleť Novohradské hory z ochozu rozhledny na Kleťi Sedačková lanovka na Kleť ze vsi Krasetín Hvězdárna na Kleťi a výhled na Český Krumlov Klášter Zlatá koruna z ochozu rozhledny na Kleťi

V letech 1824 - 1825 se rozhledna stala trigonometrickým bodem pro kartografické práce, a tak ji hojně navštěvovali i tvůrci map. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku. V blízkosti Tereziiny chaty jsou umístěny sluneční hodiny, nejvýše položené v Čechách. V interiéru zrekonstruované chaty se nachází expozice přírody v Blanském lese. Můžete zde strávit příjemnou dovolenou, pár dní a nebo klidně jen přespat jednu noc po náročném výšlapu! K dispozici jsou zde dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním vybavením nebo dostupnější lůžka v hostelu.

Na vrchol se můžete dostat jednosedačkovou lanovkou z obce Krasetín u Holubova, která je 1752 m dlouhá a na své délce zdolává převýšení 383 m. Jízda trvá zhruba dvacet minut. Těsně pod vrcholem se nachází televizní vysílač, ten dnešní je z roku 1977 a je vysoký 172 m. Zážitkem je také návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která se zde nachází. Na Kleť vede mnoho značených cest. Nejznámější z nich vede z vlakové zastávky Holubov po zelené turistické značce (asi 5 km). Další pěknou cestou je sice delší, ale zato pohodlnější žlutě značená cesta ze železniční zastávky Plešovice.

Původ jména

Hora Kleť nese jedno z vůbec nejstarších zaznamenaných pojmenování hor v Čechách. První písemná zmínka o jejím jménu pochází z roku 1263, kdy je uváděna jako mons Nakletti, další záznam z roku 1318 ji zmiňuje jako mons Naclati. Z těchto dokladů se usuzuje na původ jména ze staročeského slova klět ve významu bouda, komůrka, sklep zřejmě podle nějaké skalní skrýše a nebo ze staročeského slova klat ve významu hrot, špice. Německý název Schöninger vznikl překladem z pojmenování Krasletínská hora (po blízké vsi Krasetín - dříve Krasletín), neboť verschönen znamená krášlit.

Přírodní rezervace

Na severozápadním úbočí hory se nachází přírodní rezervace Kleť, kde jsou chráněny přirozené bučiny s jedlí bělokorou a suťové lesy vyšších poloh. Tato rezervace si zachovala původní bukový les-prales, takový jaký se v podhorských polohách vyskytoval na mnoha místech střední Evropy, ale na většině míst byl nahrazen např. smrkovými porosty. Některé rostliny a mravenci jsou glaciálním reliktem a jinde než v Blanském lese se u nás nevyskytuji. V rezervaci se nacházejí i geologické zajímavosti.

Legendy a vyprávění

Na nejvyšší hoře Blanského lesa stál pevný hrad a v něm spravedlivě vládl vladyka Hrozen. Měl jedinou dceru, dobrotivou a sličnou, které říkali Krasava. Ucházelo se o ni mnoho ženichů a zvláště švarný mladík snědých tváří a jiskrného pohledu, o kterém se proslýchalo, že je to sám Belzebub. Když kníže pekel poznal, že jeho proměna je prozrazena, přísahal pomstu za to, že dostal od Krasavy košem. Jednoho dne, když všichni z hradu odjeli na lov, rozpoutal Belzebub nad Kletí děsivou bouřku; lámal pevné hradby hradu a metal kamení do všech stran. Bludný mnich, který šel náhodou okolo, zdvihl kříž a zahnal Belzebuba do pekel. Balvany ležící dodnes na temeni Kleti jsou zbytky onoho mocného sídla rozkutaného ďáblem.

Informace o provozovateli

Horská chata Kleť
Křemže-Loučej 1043
382 03 Křemže
Telefon: +420 724 700 300
Email: info@klet.com
Web: www.klet.com
GPS: 48°51'55.836"N, 14°16'59.570"E
Kraj: Jihočeský kraj
Okres: Český Krumlov
Obec: Křemže

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 5 vynásob 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím