Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna se nachází na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm. Byla postavena na Karlově kopci (též Petřekovy stráně) podle plánů architekta Dušana Jurkoviče nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě, na kótě 480 m n.m.

Jurkovičova rozhledna Rožnov pod Radhoštěm z Jurkovičovy rozhledny

Plány na stavbu rozhledny vytvořil známý architekt Dušan Jurkovič již roku 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Původně měla stát na kopci Brňov. Přes pokusy o výstavbu v 60. letech minulého století bylo započato se stavbou až v říjnu roku 2010, stavba byla dokončena v prosinci roku 2011. Slavnostní otevření proběhlo 28. dubna 2012. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů. Základnu rozhledny tvoří kamenná podezdívka a na ní je posazená dřevěná konstrukce zakončená věžovitou osmistěnnou nástavbou.

Zajímavostí stavby je to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm je stavěna dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů. Z rozhledny se naskýtá částečný výhled na Javorníky.

Informace o provozovateli

Město Rožnov pod Radhoštěm
Masarykovo náměstí 128
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Telefon: +420 734 354 207
Email: ic@roznov.cz
Web: www.roznov.cz
GPS: 49°27'44.403"N, 18°9'32.318"E
Kraj: Zlínský kraj
Okres: Vsetín
Obec: Rožnov pod Radhoštěm

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 5 vynásob 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím