Pramen Ploučnice

Putování k prameni řeky Ploučnice začíná na náměstí v obci Osečná, do které se snadno dostanete autobusem z Liberce a následně se vydáme po červené turistické značce směrem k prameni.

Z náměstí se vydáte po červené značce a během krátké chvíle přijdete na rozlehlou louku, na jejímž okraji stojí velmi známý Jenišovický mlýn, starobylá budova připomínaná již v 16. století. Skoro se ani nechce věřit, že mlýn mohla pohánět voda z pramene vzdáleného jen 200 metrů. Je to ovšem pravda, prameny řeky Ploučnice jsou tak silné, že na nich byl postaven velký Jenišovický rybník, který zadržoval vodu, přepouštěnou poté mlýnským náhonem. Řeka Ploučnice patří k významným vodním tokům severních Čech. Poprvé je uváděna roku 1226 ještě jako Pulsnice (lze srovnat s německou říčkou Pulsnitz v Horní Lužici), od roku 1375 je již označována jako Plužnice, název se později ustálil na Ploučnice a německy bývala označována jako Polzen. Vlastní pramen Ploučnice je sice na severozápadním svahu Ještědu, ale potůček, který z něj teče, je tak nepatrný, že za hlavní prameny jsou odjakživa považovány právě ty, které víří bílý písek na dně rybníčku nedaleko Janova Dolu. K soutoku s Labem odsud zbývá Ploučnici ještě 74 kilometrů. O prameni Ploučnice jsou dochovány četné pověsti o bludičkách, vodnících a dalších nadpřirozených jevech.

Značená cesta pokračuje od rybníčku loukou k zástavbě vsi Janův Důl, kterou prochází, a před posledními domy odbočuje vlevo k rozsáhlému lesu Holá , který je ze všech stran obklopen vesnicemi a snad také proto býval často navštěvován pašeráky, pytláky a babkami, které tu tajně sbíraly klestí a hrabaly lesní trávu pro domácí zvířata.

Po červené turistické značce můžete pokračovat dále až na vrchol Ještědu:
Osečná (náměstí, po červené turistické značce) - Pramen Ploučnice 1,5 km - U Pruského kříže 5,5 km - Červený kámen 7 km - nad sedlem Na Výpřeži 7,5 km (část neznačená) - vrchol Ještědu 9 km.

Informace o provozovateli

Telefon:
Email:
Web:
GPS: 50°42'11.700"N, 14°55'51.900"E
Kraj: Liberecký kraj
Okres: Liberec
Obec: Janův Důl

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: osm - TŘI =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím