Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let a je zapsán na seznamu UNESCO jako jeden z nejvýznamnějších stromů. Jeho výška je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Pověst o těch dvou milencích určitě znáte. Ke slavnému setkání mělo dojít roku 1002. Oldřich lovil ve zdejších hlubokých, temných lesích zvěř a spatřil u studánky čarokrásnou děvu "perúc prádlo" (od toho tedy podle Václava Hájka z Libočan pochází název vesnice). Jeho srdce pro ni zahořelo a i Boženě se urostlý kníže zalíbil. Mělo to však neparný háček, protože Oldřich byl ženat a Božena vdaná. Jak však praví Kosmas, považovalo se tehdy za hanbu, spojil-li se někdo trvale s jedinou ženou. Oldřichova první manželka Juta byla navíc neplodná, takže ztratila své postavení (měla štěstí, protože v té době bylo zvykem neplodné manželky zabít nebo vyhnat). Boženin manžel se musel smířit s tím, že přišel o manželku, ale dostal za Boženu zplacenu nemalou částku. Z vášnivého vztahu brzy vzešel český Achilles, pozdější kníže Břetislav I. a rod Přemyslovců nevymřel po meči. Kníže Oldřich si Boženu vzal až po smrti své první manželky. Do té doby byl jeho syn nelegitimním levobočkem, který proto nebyl příliš atraktivním ženichem pro evropské šlechtičny. Břetislav svízelnou situaci vyřešil po svém; roku 1021 unesl z kláštera ve Svinibrodu Jitku, dceru bavorského velmože, markraběte z Nordgau Jindřicha. Brzy se s ní oženil a dynastie Přemyslovců pokračovala Spytihnevem. Dutina stromu, který jako němý strážce času shlíží na dění kolem sebe, byla silně poškozena požárem založeným vandaly. Strom přežil díky laskavé péči lidí, kteří ho pravidelně ošetřují, se mu daří celkem dobře a vypadá to, že s námi ještě několik staletí zůstane.

Informace o provozovateli

Obecní úřad městyse Peruc
Oldřichova 49
439 07 Peruc
Telefon: +420 415 697 175
Email:
Web: www.peruc.cz
GPS: 50°20'45.283"N, 13°57'45.950"E
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Louny
Obec: Peruc

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: sto děleno 10 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím