Jiřetín pod Jedlovou a okolí

Jiřetín pod Jedlovou byl založen v roce 1548 tehdejším majitelem panství Georgem ze Schleinitz jako hornické městečko na základě objevu ložiska stříbrných rud. O tom svědčí i otevření první štoly sv. Kryštofa v roce 1539, to je ještě před založením obce.

Místní kostelík v Jiřetíně pod Jedlovou Jiřetín pod Jedlovou

Obec se nachází na hranicích se spolkovou zemí Sasko (Spolková republika Německo) v nejsevernější části České republiky na západní straně Lužických hor a je branou do Šluknovského výběžku. Název obce se několikrát měnil. Původně ji obývali horníci, kteří do Čech přišli po ukončení těžby stříbra z Žitavských hor, mluvící německy. Obec se téměř 400 let jmenovala Sankt Georgenthal. Od roku 1945 do roku 1948 Svatý Jiřetín a v roce 1949 nově přejmenována na Jiřetín pod Jedlovou. To nedlouho po té, co bylo z pohraničí nedobrovolně odsunuto původní obyvatelstvo a do celého pohraničí včetně Jiřetína přišlo obyvatelstvo z vnitrozemí. Umístění obce v nádherné krajině doplněné historickými stavbami hlavně z období 17. a 18. století předurčilo Jiřetín k rozvoji turistiky, rekreace a sportu.

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Podle legendy se Spasitel zjevil sedmi bratrům a vyzval je k návratu z nuceného exodu v době protireformace. Nejmladší z bratrů, který byl nemocný na nohy se vrátil, nechal na úpatí hory postavit dřevěný kříž a po svých modlitbách se zázračně uzdravil. Od té doby začalo na Křížovou horu přicházet mnoho trpících.

Místo se stalo známým a poté sem začalo přicházet mnoho trpících. Místní farář Gottfried Liessner nechal na vrchu postavit kapli s křížovou cestou, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení. Dále zde můžete vidět výjev z Getsemanské zahrady - sochy tří spících apoštolů Petra, Jakuba, Jana a modlícího se Ježíše. Součástí areálu je také Socha Ecce homo znázorňující sedícího Ježíše s trnovou korunou a socha Panny Marie.

Celý areál byl vysvěcen roku 1764 a v roce 1969 prohlášen za kulturní památku. Od roku 1991 začala cílevědomá snaha o celkovou obnovu tohoto místa, jež patří mezi nejvýznamnější dominanty obce Jiřetína pod Jedlovou.

Informace o provozovateli

Obecní úřad Jiřetín pod Jedlovou
Vinařská 32
407 56 Jiřetín pod Jedlovou
Telefon: +420 412 379 231
Email: obec@jiretin.cz
Web: www.jiretin.cz
GPS: 50°52'16.262"N, 14°34'14.371"E
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Děčín
Obec: Jiřetín pod Jedlovou

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 1 sečti 12 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím