Hrad Vildštejn

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166 a je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Hrad Vildštejn u obce Skalná stojí na žulové skále nad přítokem Vonšovského potoka. Od města Skalné býval oddělen příkopem, dnes už zasypaným.

První písemná zpráva o Vildštejně je z roku 1224. K původnímu románskému hradu patřila pouze severní část dnešního třípatrového hradu (tj. necelá polovina plochy), kdežto zbytek této budovy byl postaven až v 15. století, kdy se hrad dostal do rukou chebského patriciátu. Zachovalý románský hrad byl obydlený až do 19. století, kdy se změnil ve sladovnu. Poprvé zpřístupněn pro veřejnost byl až v roce 2001 a v současnosti nabízí návštěníkům bohatý program.

Hradní budova je dnes celá zrekonstruována. Je v ní muzeum hradu, středověká hodovna, královský sál, obřadní síň a muzeum hasičské techniky. Zámecká novější budova dnes nabízí prohlídku středověké kovárny, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně. Ve sklepení se nachází archeologická expozice o dějinách hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní. 

Hrad má také krčmu, známou svou bohatou kuchyni s rytířským menu. Pořádají se zde rytířské hostiny s historickým programem. Pro dětské návštěvníky je připravena malá podívaná na domácí i divoká zvířata. V hradní kapli se konají církevní i civilní svatby v historickém duchu, které mají svou nezapomenutelnou atmosféru.

Informace o provozovateli

Hrad Vildštejn
Skalná u Chebu
351 34 Skalná u Chebu
Telefon: +420 354 594 930
Email: vildstejn@vildstejn.cz
Web: www.vildstejn.cz
GPS: 50°10'10.318"N, 12°21'36.176"E
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Cheb
Obec: Skalná

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 10 děl 5 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím