Hrad Pernštejn

Už z daleka jsou nad lesy vidět špičky věží majestátního hradu stojícího na vysoké skále,která o pořádný kus převyšuje své okolí, nad městysem Nedvědice bezmála osm století. Hrad Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který nebyl a za celou svoji historii nebyl nikdy dobytsnad. Možná právě díky umístění na vysoké skále vysoko převyšující okolí a důmyslnému systému opěvnění. Nejprve uvidíte kolem dokola uvidíte obranné hradby a pak Pernštejn samotný.

Hrad Pernštejn Hrad Pernštejn vstupní cesta na nádvoří lemovaná krakorci vyčnívajícími ze zdí

Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21. století. Nápisy na chodbách hradu, ve kterých lze rozeznat slova jako láska a život, komu asi patřily? Chrabrému rytíři nebo nešťastně zamilovanému komořímu? To už se asi nedozvíme. Příběhy obyčejných obyvatel hradu budou ponechány v režii vaší fantasie.

Prohlídka Pernštejna vás provede historií hradu i jeho pověstmi, kdo ví, třeba se vám podaří narazit na místní bílou paní. Ovšem pozor, vyhněte se pohledu do hradních zrcadel, prý berou krásu. Nevěříte-li pověstem, nechte se unést krásou čtyř různobarevných oken symbolizujících čtyři roční období. Ta se nachází na věži jménem Barborka, je pojmenovaná po svaté Barboře, ochránkyni všech hradů, horníků a vojáků.

Historický původ rodu Pernštejnů i jejich hradu je neznámý. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, kterou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství Rožmberské. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotknuly jen málo, úpravou prošel jen interiér.

Informace o provozovateli

NPÚ - ú.o.p. v Brně
Hrad Pernštejn
592 62 Nedvědice
Telefon: +420 566 566 101
Email: pernstejn@brno.npu.cz
Web: www.hrad-pernstejn.eu
GPS: 49°27'3.291"N, 16°19'5.703"E
Kraj: Jihomoravský kraj
Okres: Tišnov
Obec: Nedvědice

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 4 - jeden =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím