Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Jeho předchůdcem byla lovecký hrádek, zmíněný v Kosmově kronice už kolem roku 1109 - 1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Hrad Křivoklát

Dřevěné hradiště nechal na ostrohu nad rakovnickým potokem zbudovat jeden z přemyslovských knížat. Lovecký hrad tehdy sloužil coby útočiště k radovánkám a lovu. Věhlas však místo získalo až po rozsáhlé kamenné přestavbě. Poté, co ji Přemysl Otakar II. dokončil, stal se Křivoklát reprezentačním sídlem českých králů. Hrad bohužel polehl několika ničivým požárům. Do pozdně gotického slohu byl přestavěn na přelomu 15. a 16. století za vlády Vladislava II. Jagellonského.

Posledním šlechtickým rodem vlastnícím Křivoklát byli Fürstenberkové. Díky nim bylo v 19. století zrekonstruováno severní tzv. Královnino křídlo. Zcela výjimečnou historickou hodnotu má také fürstenberská knihovna s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků či vzácných disertací.

Křivoklát byl svého času vyhlášeným státním vězením. V jeho zdech nedobrovolně pobýval i císař říše římské Karel IV. a mnozí další významní lidé, např. nepohodlní duchovní z řad Jednoty bratrské, ale také královský alchymista magistr Edward Kelly, kterému se podařilo uprchnout, avšak při útěku si zlomil nohu tak nešťastně, že mu musela být amputována.

Informace o provozovateli

Správa státního hradu Křivoklátu
Křivoklát 47
270 23 Křivoklát
Telefon: +420 313 558 440
Email: krivoklat@stc.npu.cz
Web: www.krivoklat.cz
GPS: 50°2'16.217"N, 13°52'20.108"E
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Rakovník
Obec: Křivoklát

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 5 vynásob 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím