Hrad Kašperk

Gotický hrad tyčí se na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině, 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Z hradu je tak krásný výhled na Šumavu.

Prohlídku hradu vám poskytnou dva okruhy. První expozice je zaměřená na hospodářský život na hradě, dále si prohlédnete zříceniny hradního paláce s erby a východní pětipatrovou věž. Druhý okruh zahrnuje prohlídku hradního parkánu, přízemí východní věže a hradního paláce. Součástí tohoto okruhu je i západní věž, kde se přímo před vašimi zraky a současně kolem vás postaví, vybaví nábytkem a nakonec zanikne středověká komnata. Prohlídku završíte vyhlídkou z 5. patra západní věže.prohlídkou hraduse časově navrátíte o několik století zpět - současná podoba hradu, např. palác v podobě torza, holé interiéry věží, narušený prstenec hradeb a již přistavěné purkrabství, při troše fantazie připomínají stav hradu na konci 15. století, kdy po velkém požáru došlo k zásadní přestavbě a současně i dostavbě našeho hradu. K hradu se dostanete po turistických stezkách. Parkoviště je zhruba 1200 metrů nenáročnou procházkou od hradu.

Hrad Kašperk nechal v roce 1356 založit český král a římský císař Karel IV. V prvé řadě proto, že potřeboval zajistit ostrahu zemské hranice se sousedním Bavorskem. Dalším důvodem byla panovníkova snaha ochránit zlatonosnou oblast Kašperských hor a zabezpečit nově zřízenou obchodní cestu nazvanou Zlatá stezka. Hrad je situován uprostřed nádherné šumavské přírody. Obě hradní věže nabízejí krásné výhledy do blízkého i dalekého okolí. Se svou nadmořskou výškou 886m nad mořem představuje Kašperk nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Pěkná procházka je i na nedaleký Pustý hrádek, odkud můžete z nově zbudované vyhlídkové plošiny obdivovat jedinečný pohled na hrad Kašperk i do širokého okolí.

Informace o provozovateli

Město Kašperské Hory
Náměstí 1
341 92 Kašperské Hory
Telefon: +420 376 582 582
Email: info@kasperk.cz
Web: www.kasperk.cz
GPS: 49°9'58.265"N, 13°33'52.040"E
Kraj: Plzeňský kraj
Okres: Klatovy
Obec: Kašperské Hory

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: 5 vynásob 3 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím