Pravoslavný kostel sv. Michala na Petříně

Na jihovýchodním svahu vrchu Petřína stojí pravoslavný kostel nazývaný Karpatský chrám svatého archanděla Michaela, který byl do Kinského zahrady převezen z vesničky Medvedovce u Mukačeva. Na Podkarpatské Rusi lidé kostel do poslední třísky rozebrali, každý díl očíslovali a čtyři plně naložené železniční vagony ho přivezly roku 1929 do Prahy jako dar Rusínů hlavnímu městu.

Tento celodřevěný pravoslavný chrám byl postaven v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině a to ve druhé polovině sedmnáctého století. Roubený objekt se šindelovými střechami je více než čtrnáct metrů dlouhý a asi osm metrů široký. Hlavní a nevyšší kostelní věž stojí nad prostorem vyhrazeným pro ženy, a proto se mu lidově říká "babinec". Věž je vysoká přes sedmnáct metrů. Všechny tři věže jsou polychromovány třemi barvami, bílou, zelenou a červenou, jako symboly pro víru, naději a lásku.

Kostel se stěhoval ve své historii hned několikrát - původně byl kostel totiž postaven v polovině 16. století ve vesnici Velké Loučky západně od Mukačeva. Jenže v roce 1793 potřebovali v Loučkách peníze, a proto kostel prodali bohatší obci Medvedovce.

Od roku 2008 tento dřevěný chrámek využívá Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde každou neděli a pondělí pořádá svaté liturgie

Informace o provozovateli

Chrám sv. Michala v Kinského zahradě
Petřínské sady 99
150 00 Praha 5
Telefon: +420 777 329 275
Email:
Web:
GPS: 50°4'42.355"N 14°23'54.421"E
Kraj: Hlavní město Praha
Okres: Praha
Obec: Praha 5

Komentáře

  Vypočtěte ověřující příklad: šest + 5 =
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím